Telefon alarmowy 24/7

+48 660 748 201

Aktualności

Finał Festiwalu Zofiówka 2023 zbliża się wielkimi krokami!

27.10.2023

Rozpoczęły się warsztaty chóralno-orkiestrowe. Oznacza to, iż Finał Festiwalu Zofiówka 2023 zbliża się wielkimi krokami, a nasza wspólna 3-miesięczna przygoda dobiega końca.

Zapraszamy serdecznie na koncert zamykający Festiwal Zofiówka 2023. Tym razem usłyszymy muzykę Stanisława Moniuszki w jej przeróżnych odsłonach, barwach
i brzmieniach.

„Moniuszko – w hołdzie Powstaniu Styczniowemu”, 4 listopada 2023 r. w siedzibie Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim, ul. Jana Pawła II 23

To wydarzenie, którego celem jest krzewienie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i uczczenie bohaterów narodowych, ale w sposób odmienny – artystyczny.  Kultura, a w szczególności muzyka w czasach zaborów stanowiły niejako „inkubator”, w którym przechowana została polskość, a muzyka Stanisława Moniuszki przyczyniła się do tego w sposób szczególny.

Koncert podsumuje warsztaty chóralno-orkiestrowe, odbywające się od 15 października do 4 listopada. Warsztaty miały na celu zachęcić uczestników nie tylko do poznawania polskiej muzyki, ale także polskiej historii w sposób aktywny.

Emocjami i wrażeniami wyniesionymi z warsztatów uczestnicy pragną się podzielić ze współmieszkańcami Sulejówka oraz Powiatu mińskiego podczas koncertu finałowego. Będzie on stanowił podsumowanie wspólnej, muzycznej przygody, a zarazem oficjalnie zakończy Festiwal Zofiówka.

Utwory, które wykona chór, orkiestra oraz soliści to dzieła skomponowane przez Stanisława Moniuszkę w początkowym okresie twórczości związanym z Wilnem. Usłyszymy między innymi trzy Sonety krymskie, fragmenty oper, pieśni. To poezja i muzyka ukształtowała postawę polskiej młodzieży, która organizując antycarską konspirację, masowo schroniła się w lasach, a stąd wyruszyła do walki w styczniową noc 1863 roku. W programie usłyszymy m.in.: Sonety krymskie, Fragment z opery Halka, Fragment z opery Straszny Dwór, Pieśni solowe i w opracowaniu na chór a cappella.

Już teraz, uczestnicy warsztatów chóralno-orkiestrowym przygotowują się do wielkiego występu.  Tak o wydarzeniu mówi dyrygent Michał Śmigielski:

Warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu” to wydarzenie, którego celem jest krzewienie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i uczczenie bohaterów narodowych, ale w sposób odmienny – artystyczny.

Chcemy poprzez muzykę opowiedzieć historię Polski, opowiedzieć o wielkim zrywie niepodległościowym i o roli jaką w tym zrywie odegrała muzyka Stanisława Moniuszki. Kultura, a w szczególności muzyka w czasach zaborów stanowiły niejako „inkubator”, w którym przechowywana była i przechowana została polskość, a muzyka Stanisława Moniuszki przyczyniła się do tego w sposób szczególny.

Chcemy poprzez nasze warsztaty chóralno-orkiestrowe zachęcić uczestników nie tylko do poznawania polskiej muzyki, ale także polskiej historii i to w sposób aktywny i sensualny.

Naszymi emocjami i wrażeniami wyniesionymi z warsztatów chcemy się podzielić ze współmieszkańcami Sulejówka oraz Powiatu mińskiego podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 4 listopada w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim mieszczącej się przy ul. Jana Pawła II 23 o godzinie 19:00. Będzie on stanowił podsumowanie naszej pracy a zarazem oficjalnie zakończy Festiwal Zofiówka.

„Wieczór u Zofii Moraczewskiej” – epilog

Zofia Moraczewska to postać niezwykle wpływowa i zaangażowana w życie społeczne oraz polityczne swojej epoki. Jej działalność i wkład w rozwój Polski, zwłaszcza w okresie międzywojennym, pozostawiają trwałe ślady w historii. 16 listopada 2023 przypada 65. rocznica śmierci Zofii.

Zapraszamy na „Wieczór z Zofią Moraczewską”. To niezwykłe spotkanie będzie okazją do wspólnego oddania hołdu patronce festiwalu i poświęcenia chwili na refleksję nad jej niezwykłym życiem i działalnością. Pragniemy razem oddać hołd tej wyjątkowej kobiecie, która dokonała tak wiele dla Polski i naszego narodu.

Podczas panelu dyskusyjnego, zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, ulubionego kompozytora Zofii. Będziemy mieli okazję cieszyć się muzyką, która dodatkowo wzbogaci nasze refleksje nad dziedzictwem tej wyjątkowej postaci. Utwory przygotują dla nas utalentowani uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku.

Spotkanie odbędzie się w przytulnym Saloniku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Rozmowę poprowadzi Beata Nessel-Łukasik.

Festiwal Zofiówka 2023 to dzieło ponad dwustu osób organizujących wydarzenia, realizujących warsztaty, wspierających przedsięwzięcie od strony merytorycznej i technicznej. Stworzyli je Mieszkańcy i Przyjaciele Sulejówka, Miłośnicy kultury i sztuki, Publiczność, która licznie uczestniczyła w festiwalowych wydarzeniach. Ten wspólny projekt zrealizowali następujący Partnerzy:

 • Miasto Sulejówek
 • Miejski Dom Kultury w Sulejówku
 • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
 • Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim
 • Prywatne Centrum Kultury Sulejówek Miłosna
 • Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka
 • Cukiernia Babeczki
 • Pałacyk Sulejówek
 • Kino-Teatr Kurtyna
 • Teatr S.
 • Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Wójcika w Sulejówku
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejówku
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulejówku
 • Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sulejówku
 • Prywatna Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku

Festiwal dotykał różnych form aktywności. W programie znalazły się spektakle teatralne, twórcze zajęcia kreatywne dla dorosłych, dzieci i młodzieży z dziedziny fotografii, literatury i sztuki – były one szansą rozwoju swoich talentów oraz odkrywały przed uczestnikami nowe miejsca na mapie Sulejówka, jak na przykład Pałacyk Sulejówek, który w tym roku został Partnerem Festiwalu. Miał miejsce pokaz filmu „Śubuk”, któremu towarzyszył poprojekcyjny panel dyskusyjny. „Sąsiedzkie spotkania z kultura?” odbywające się w drugiej połowie Festiwalu przyniosły możliwość wysłuchania inspirujących rozmów Anny Serdiukow z gośćmi specjalnymi reprezentującymi różne gałęzie kultury. Podczas tematycznych spacerów współorganizowanych z Partnerem Festiwalu – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, krzewiliśmy wiedzę o naszym mieście. Odbyły się dwa spacery – „Rzemieślniczy Sulejówek” i „Poznaj bohaterki Sulejówka”.
Zofiówkowa scena ponownie zaskoczyła publiczność rozmaitą ofertą wydarzeń. W tym roku przygotowaliśmy 7 wydarzeń teatralnych, między innymi warsztaty przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Na Zofiówkowej scenie zadebiutowali również artyści Teatru S., który w tym roku dołączył do grona Partnerów Festiwalu.

Wielkim Koncertem Finałowym pragniemy podsumować nasze wspólne działania. Tym goręcej zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.