Telefon alarmowy 24/7

+48 660 748 201

Aktualności

Festiwal Zofiówka 2024 – Otwarcie Festiwalu

14.05.2024

Szanowni Państwo,

z radością informujmy, że IV edycja Festiwalu „Zofiówka” rozpocznie się już 1 czerwca, a jej oficjalna część potrwa do 9 czerwca 2024. To wyjątkowe wydarzenie od lat przyciąga mieszkańców Sulejówka i okolic, oferując bogaty wachlarz wydarzeń kulturalnych, jest istotnym punktem w kalendarzu kulturalnym naszego regionu.

Bogaty program festiwalu, który obejmuje koncerty, spektakle teatralne, plenery artystyczne, wystawy, warsztaty dla różnych grup wiekowych, spacery edukacyjne oraz spotkania z osobami związanymi ze światem kultury, tworzy przestrzeń do inspirujących interakcji, wymiany myśli oraz wspólnego doświadczania piękna sztuki i kultury.

Festiwal pielęgnuje pamięć o wieloletniej mieszkance Sulejówka – Zofii Moraczewskiej – działaczce społecznej, posłance na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm III kadencji w II RP.

W duchu jej przesłania oraz jej działalności w Sulejówku, stwarzamy przestrzeń do spotkań, nawiązywania kontaktów międzypokoleniowych, sąsiedzkich rozmów i wspólnych działań mieszkańców naszej okolicy. Obecnie Festiwal „Zofiówka” zgromadził wokół siebie 14 partnerów instytucjonalnych oraz co najważniejsze, mieszkańców Sulejówka. W 2024 roku Zofiówkowa rodzina rozrasta się o kolejnych Partnerów i wiele nowych wydarzeń. Do współtwórców festiwalu dołączyła między innymi restauracja Adelcia, mieszcząca się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Mińskie Towarzystwo Muzyczne.

Festiwal Zofiówka to dzieło Mieszkańców i Przyjaciół Sulejówka, święto kultury w naszym mieście. Każda edycja otwiera nowe przestrzenie artystycznych doznań i nie inaczej będzie w tym roku!

Tegoroczna myśl przewodnia: „Do nas nie jest wcale aż tak daleko” skupia się na Sulejówku i najbliższych okolicach, ukazując jego niezwykłe piękno i kulturalne bogactwo. Nie zapominamy jednak o Mińsku Mazowieckim, do którego z wielkim sukcesem zawitaliśmy w zeszłym roku i zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci!

ZOFIÓWKA W STREFIE BRZMIEŃ WIELKIEGO EKRANU i KAMERALNIA. KONCERTY, WIECZORY SŁOWA I MUZYKI

Tak jak w poprzednich latach, festiwal dostarczy bogactwa emocji muzycznych. Już podczas Otwarcia Festiwalu zadebiutuje Jazzowa Scena Zofiówki! Nika Lubowicz, wokalistka pochodząca z zakopiańskiej, muzycznej rodziny, wprowadzi nas w nastrojową krainę niepowtarzalnych, improwizowanych motywów. Wioletta i Michał Witkowscy, czyli „Muzykalna Rodzinka”, którzy oczarowali festiwalową publiczność podczas spektaklu pt. „Może kiedyś, innym razem, czyli Hemar (nie)zupełnie poważnie!” teraz zaproszą słuchaczy z przymrużeniem oka na program słowno-muzyczny pt. „Recepta na nie-szczęście”, prezentując pełne pogodnego dystansu do otaczającej nas rzeczywistości utwory Mickiewicza, Gałczyńskiego, Przybory, Osieckiej, Hemara, czy Młynarskiego. W programie rzecz jasna nie zabraknie stałych punktów programu, jak wieńczący warsztaty muzyczne i zarazem cały festiwal wokalno-instrumentalny Koncert Finałowy, tym razem w barwach muzyki filmowej oraz Dęciaki w ogrodzie – czyli występ Miejskiej Orkiestry Dętej Akord w Parku Glinianki.

Wspólnie z naszymi Partnerami, rozwijamy program Festiwalu o nowe atrakcje. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa wiele nowości, takich jak warsztaty sztuki fechtunku, tworzenia bukietów oraz warsztaty wydawnicze. Prężnie rozwija się także Zofiówkowa Scena – w tym roku przedstawimy Państwu aż 3 nowe spektakle grup aktorskich działających w Sulejówku.

Scena Teatralna Zofiówki’2024 to prezentacja spektaklu pt. „Januszek idzie na dyskotekę”, zagranego przez debiutującą na Zofiówce młodzieżową Grupę Teatralną „Po bandzie”, prowadzoną przez Barbarę Gutaj-Monowid. To również premierowe odsłony Sceny „Po prostu gramy!” – spektakl pt. „Skok w bok” na podstawie dzieła Cathariny Ingelman-Sundberg oraz „Wszystko o kobietach” w wykonaniu Sceny Dorosłych, która oczarowała i wprawiła w świetny humor publiczność we wcześniejszych edycjach scenicznymi prezentacjami – „Trzech prób” i „Zakładu”. Najmłodsi widzowie z kolei obejrzą, spotykającą się z bardzo miłymi reakcjami podczas wcześniejszych edycji, prezentację Czerwonego Kapturka w konwencji teatru lalek.

SĄSIEDZKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ

Ważną częścią Zofiówki są inspirujące rozmowy w przyjaznej atmosferze. Tegoroczna edycja Sąsiedzkich spotkań z kulturą i Spotkań z literaturą, będzie wspaniałą okazją do poznania kolejnych wyjątkowych postaci świata kultury i sztuki. Nie zabraknie oczywiście osób związanych z Sulejówkiem.

FILMOWA, LITERACKA, FOTOGRAFICZNA, FLORYSTYCZNA, MALOWANA, ROZŚPIEWANA… KREATYWNA PRZYGODA DLA KAŻDEGO!

Zofiówka 2024 to zaproszenie do nowych twórczych przygód! Warsztaty fotografii analogowej i wywoływania negatywów, pokażą jak piękne efekty mogą przynieść rozwiązania z przyszłości. Fascynującą przygodę w świecie brzmienia i obrazu zafundują warsztaty „Dźwięk w filmie”. Filmowe nuty Wielkiego Ekranu zapewnią warsztaty chóralne, których uczestnicy wykonają m. in. kompozycje Morricone, Vangelisa czy Johna Williamsa. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi do kreatywnej zabawy w świecie literatury, której uczestnicy stworzą wydawnictwo. W krainę barw i zapachu zabiorą nas warsztaty tworzenia bukietów, ozdób z filcu oraz plener malarski w rześkiej przestrzeni Sulejówka. Dla osób pragnących ruchu czekają tajniki szermierki! Warsztaty fechtunku, dziedziny tak bliskiej Józefowi Piłsudskiemu, patronowi Sulejówka, wzbogacą festiwalowy krajobraz.

Serdecznie zapraszamy! Spędźmy wspólnie ten czas!

Festiwal Zofiówka został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz realizuje zadania w ramach programu „Edukacja kulturalna”.