Telefon alarmowy 24/7

+48 660 748 201

Aktualności

Festiwal Zofiówka 2023 – Program

24.08.2023

Uprzejmie przypominamy, że 25 sierpnia 2023 roku zaczyna się Trzecia Edycja Festiwalu Zofiówka. Dostępny jest już szczegółowy harmonogram wydarzeń na sierpień i wrzesień.

Podobnie jak w zeszłym roku, Program Festiwalu będzie składał się z bloków tematycznych:

Portret Zofii – oferta dla placówek oświatowych. Na zajęciach dzieci i młodzież poznają naszą bohaterkę – patronkę Festiwalu Zofiówka. Dowiedzą się kim była, czym się zajmowała, w jakich czasach przyszło jej żyć i jak wiele zrobiła dla Polski i Sulejówka.

Spotkania przy stole, to działania pozwalające na stworzenie kameralnej sytuacji i różnych interakcji budujących wspólnotę wokół stołu. Znajdą się tam takie działania, jak Sąsiedzkie spotkania z kulturą, Spotkania z literaturą, nie zabraknie również przestrzeni do rozwijania własnej twórczości: przewidziane są warsztaty literackie oraz warsztaty tkackie.

Spotkania po drodze, czyli seria działań zapraszających do poznania lokalnych zasobów, ciekawych ludzi i inspirujących miejsc. W tym bloku przewidziane są warsztaty fotograficzne oraz spacery tropem sulejóweckich rzemieślników, zorganizowane przy pomocy Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

Spotkania w ogrodzie, które w otoczeniu malowniczego krajobrazu Sulejówka pozwolą na odkrywanie bliskiego otoczenia różnymi zmysłami; przez muzykę – podczas koncertu MOD Akord w Parku Glinianki, malarstwo – w trakcie pleneru malarskiego „Sulejówek jak malowany” w Pałacyku Sulejówek czy taniec – przy akompaniamencie Młodzieżówki z Sulejówka na plenerowej potańcówce „Kulturalny Fajf”.

Spotkania w sali teatralnej, kinowej i koncertowej. W tym bloku znajdą się spotkania z muzyką, teatrem i filmem. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie zwłaszcza wątków teatralnych. Pierwsze wydarzenie tego typu, spektakl w wykonaniu Solistów Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Poznaniu, „Tenor kontra sopran, czyli operetkowe (prze)boje na wysokich tonach”, będzie miał miejsce już podczas Inauguracji Festiwalu.

W planie Festiwalu znajdą się trzy znakomite przedstawienia teatralne. Już 27 sierpnia 2023 roku Scena Dorosłych wystawi dwa pokazy spektaklu pod tytułem „Zakład”. Kolejne atrakcje teatralne czekają na nas we wrześniu. 9 i 30 września 2023 roku to terminy kolejnych dwóch odsłon monodramu „Zbłąkana Ciocia Minnie”.

Niezwykle istotnym elementem Festiwalu jest także oferta skierowana do najmłodszych widzów. Już 3 września 2023 roku Scena Seniora zaprezentuje spektakl lalkarski pt. „Czerwony Kapturek”. Ten blok wydarzeń stanowi także doskonałą okazję do zagłębienia się w kulisy działania Teatru – w programie przewidziane są Warsztaty Teatralne dla dzieci i młodzieży: Teatr Cieni oraz Warsztaty Teatralne „Nasza Bajka”, które zakończą się wystawieniem przygotowanej przez Uczestników krótkiej etiudy teatralnej.

30 sierpnia uczestnicy Festiwalu Zofiówka będą mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu pt. „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję Ajki Tarasow z Psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulejówku.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni, finałowy punkt programu III edycji w roku 2023. Warsztaty chóralno-orkiestrowe „Moniuszko w hołdzie Powstaniu Styczniowemu”, to wydarzenie, którego celem jest krzewienie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i uczczenie bohaterów narodowych, ale w sposób odmienny – artystyczny.

Z myślą o wygodzie i dostępności dla wszystkich Uczestników, część naszych zbliżających się wydarzeń zostanie udostępniona w formie transmisji online oraz będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.