Telefon alarmowy 24/7

+48 660 748 201

Aktualności

19 listopada – Światowy Dzień Toalet

17.11.2023

Toaleta to wynalazek niemal tak stary jak nasza cywilizacja i jeden z podstawowych wyznaczników standardu życia. Niestety jednak dla wielu ludzi na świecie wciąż pozostaje niedostępnym luksusem. ONZ, walcząc o poprawę warunków sanitarnych na świecie, w 2013 r. ustanowił 19 listopada Światowym Dniem Toalet. Szacuje się, że nawet 40% populacji ludzi na świecie nie ma dostępu do toalety.

 Branża wodociągowo-kanalizacyjna każdego roku przy tej okazji przypomina, że za prawidłowe funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej odpowiadają nie tylko przedsiębiorstwa, ale również jej użytkownicy, którzy toalety wciąż traktują jak śmietniki.

Śmieci gromadzące się w rurach kanalizacyjnych i kanałach tworzą zwarte sploty, doprowadzając do zatorów, a w konsekwencji do zalewania posesji, piwnic czy garaży.

Ciekawostka: Rzeźba Marcela Duchampa zatytułowana „Fontanna” zaprezentowana w 1917 r. na wystawie Stowarzyszenia Artystów Niezależnych w Nowym Jorku, była niczym innym jak odwróconym o 90 stopni pisuarem umieszczonym na cokole. Wywołała skandal i została usunięta z wystawy, jednak zapisała się jako przełomowa w historii sztuki.